Altını Islatan Çocuk İçin Ailenin Davranışları Nasıl Olmalıdır?

0
1030
altını ıslatan çocuk

Çocuk eğitimleri her daim zorlu bir süreçten geçer. Özellikle de çocuğun kendini bulduğu, tanımaya başladığı zamanlarda aile içerisinde başlayan eğitimin en doğru şekilde yapılabilmesi çok önemlidir. Çocuklarla ilgili en önemli eğitim ise kuşkusuz ki tuvalet eğitimleridir.

Çocuklar 3 – 3.5 yaşlarına kadar normal olarak tuvalet eğitimlerini tamamlayamadıklarından dolayı altını ıslatma eğiliminde olabilmektedirler. Yaklaşık bu yaşa kadar edinilmesi gereken tuvalet alışkanlığı tam olarak tamamlanamadıysa ve eğer bu yaştan sonra da çocuk altını ıslatmaya devam ediyorsa, ailelerin bu çocuklarla daha çok ilgilenmesi gerekmektedir.

Altını ıslatan çocuk için bu durumun oluşmasına neden olan pek çok sebep olmakla birlikte, çocuğun altını ıslatması fizyolojik ve psikolojik sebepler olmak üzere iki temel sebebe bağlı olarak gerçekleşmektedir.

altını ıslatan çocuk
altını ıslatan çocuk

Çocuğun Altını Islatmasına Neden Olan Fizyolojik Sebepler Nelerdir?

Çocuğun altını ıslatmasının pek çok nedeni olmakla birlikte, bir sağlık sorunu olarak ortaya çıkan ve erken zamanda fark edilip doktor gözetiminde çocuğun sorunun çözülmesi gereken durumlar sık karşılaşılan nedenler arasında yer alır.

Fizyolojik sebepler olarak nitelendirilecek sorunlara örnek verilecek olursa;

 • Bu durumdan dolayı altını ıslatan çocukta kas sistemi yeteri kadar gelişmemiştir. Bu nedenle de çocuklar idrarını tutamaz ve çocukların altını ıslatması kaçınılmaz olur.
 • Altını ıslatan çocuğun boşaltım yollarında problem olması söz konusudur.
 • Çocuğun cinsel organlarında bir problem yaşandığını ya da genetik bir durumun etkisinin olduğunu da gösterebilmektedir.

Çoğunlukla karşılaşılan sorunların temeli olan bu sebepler dolayısıyla çocuğun altını ıslatması durumu ortaya çıkar. Genetik durumdan kaynaklanan problemler genelde ikinci plana atılsa da aslında önemli bir sebebi oluşturmaktadır. Ailede, akrabalarda altını ıslatma sorunları söz konusu ise çocuklarda da fiziksel herhangi bir problem olmasa da altını ıslattığı gözlenmiştir.

altını ıslatan çocuk
altını ıslatan çocuk

Çocuğun Altını Islatmasına Neden Olan Psikolojik Sebepler Nelerdir?

Fizyolojik sebepler kadar çocuğu etkileyen dış faktörler de altını ıslatması için önemli bir sebeptir. Hatta fizyolojik sebeplere nazaran psikolojik sebeplere daha çok rastlanmakta ve aileler bu konuda tam bilinçli değilse sorunu çözüme kavuşturma noktasında eksiklik yaşayabilmektedir.

Çocuğun altını ıslatmasını tetikleyecek pek çok sebep olabilmektedir. Örneğin;

 • Çocuklara yeteri kadar ilgi gösterilmemesi,
 • Çocukla oyun oynanmaması,
 • Kendisini ilgisiz ve yalnız hissetmesi,
 • Çocuğun yoğun ve mevcut yaşının kaldıramayacağı uyarılara, hakarete, şiddete, duygusal istismara maruz kalması,
 • Çocuğun aile tarafından korkularının ve kaygılarının anlaşılamaması,
 • Çocuğun da bir birey olduğunun kabullenilemeyip aile içi iletişimin zayıf olmasından dolayı çocuğun dinlenmemesi,
 • Altını ıslatması konusu bir suçlama niteliğine getirilip çocuğun üzerine gidilmesinin çocuğun üzerinde bir baskı oluşturması,
 • Çocuğun aile içinde ve okulda takdir edilmemesi,
 • Tuvalet eğitimi sırasında bunun bir oyun haline getirilip sevdirilmesinin yerine çocuğu cezalandırma sisteminin uygulanması,
 • Aşağılanması,
 • Kardeşler arasında kıyaslanması da çocuğun altına kaçırmasına neden olan en önemli psikolojik sebeplerin başında gelmektedir.
altını ıslatan çocuk
altını ıslatan çocuk

Altını Islatan Çocuk İçin Ailenin Davranışları Nasıl Olmalıdır?

Ailelerin gözlemlemesi gereken öncelik çocuğun yaşı ile ilgilidir. Çocuğun altını ıslatmasının problem olarak düşünülmesi için 3 – 3.5 yaşını geçmesi ile birlikte başlamalıdır. Çünkü bu yaşa kadar çocukların altını ıslatması problem olarak nitelendirilmemektedir. Çocuk ortalama 4 yaşında olduğu halde altına kaçırmaya devam ediyorsa öncelikle bir çocuk doktoruna başvurulmalıdır. Burada belirlenmesi gereken şey durumun psikolojik mi yoksa fizyolojik sebeplerden mi olduğudur.

Eğer çocuk psikolojik sebeplerle altını ıslatıyorsa, çocuğa karşı yapılması gereken öncelikli tutum bir pedagog ile destek verilmesidir. Çünkü bu durumu yaşayan çocuk için pedagojik yaklaşımların önemli olduğu bilinmelidir. Çocuğun psikolojik destek alabilmesi için ise öncelikle ailenin bu konuda eğitim alması gerekmektedir. Bu eğitimin amacı ailenin çocuğuna karşı yaklaşımlarının doğru şekilde yönlendirilmesini sağlamaktır. Aile bu eğitim ile birlikte çocuğuna güvendiğini, onu başkalarıyla kıyaslamadığını, onun için önemli olduğunu ve çocuğuna kendini özel hissettirmelidir. Çocuğun hangi psikolojik sebeple altını ıslattığını aile saptamalı ve bu yönde bir yaklaşım göstermelidir.

Özenme duygusunun geliştiği bu yaş evrelerinde, bazı çocuklar etraflarındaki diğer altını ıslatan çocukları örnek alırlar ve doğru olduğunu düşünerek altını ıslatmaya devam ederler. Bu sebeple, aile altını ıslatan çocuğa bunun doğru bir davranış ve doğru bir örnek olmadığını çocuğuna baskı yapmadan kabul ettirecek davranışlarda bulunması gerekmektedir. Altına ıslatan çocuğa yapmış olduğu herhangi bir eylem karşısında yaptığı şeyin yanlışlığını doğrudan söylemek doğru değildir. Bu davranışın uygun olmadığını ifade edecek davranış ve söylemlerin yapılması çok önemlidir. Bunu yaparken de altını ıslatmama konusunda yeterli özeni göstermediği ve daha iyisini yapabilecek kapasitede olduğunu çocuğa hissettirmek hem ona olan güveninizi hem de sevginizi çocuğa gösterecektir.

YORUMSUZ

CEVAPLA