Aile Terapistleri Eşler Arasındaki Sorunları Çözer Mi?

1
1067

Evli çiftler; maddi imkânsızlıklar, sosyal çatışmalar, psikolojik gelgitler, ailevi problemler, çocuklarla ilgili fikir ayrılıkları gibi birçok sebeple tartışma ve kavga yaşamaktadırlar. Modern yaşamın bir eksisi olan yoğun çalışma tempoları sebebiyle birbirine vakit ayıramayan ve hatta birbirini dinleyip anlamaya bile çalışmayan eşler kimi zaman bir çıkmaza düşerler. Yaşadıkları tartışma ve kavgaları o kadar çok içindedirler ki, objektif düşünemezler ve davranamazlar. Zira genelde problemin içindeki kişiler, kendilerini sorunlara o kadar çok kaptırmışlardır ki, gerçek sebebin büyüklüğünü ya da önem derecesini göremezler. İşte böyle bir durumda bir uzmandan yardım almak, olayları dıştan bir gözün değerlendirmesini istemek çok akıllıca olabilir.

Hangi Problemlerde Ve Durumlarda Aile Terapisti İşe Yarar?

Evliliklerde sorunun niceliği değil, niteliği önemlidir. Yani çiftlerin kaç tane temayı problem olarak gördüklerinden çok, bu problemlerin derinliği ayırt edicidir. Eşler arasında her gün bir başka konudan tartışma veya kavga çıkabilmektedir. Zira hayat koşulları çok ağır, çalışma saatleri çok yoğun olduğundan eve geldiklerinde tüm sabırlarını tüketmiş olan eşler, hiç olmayacak sebeplerden birbirlerine girebilmektedirler. Çoğu zaman tartışma o kadar uzar ki, asıl sebebi ikisi de unutur, sadece deşarj olmak için bağırır konuma gelirler. Bu durum aslında belli bir sebepten değil, modern hayatın karmaşasından kaynaklanmaktadır. Bir gün eşlerden biri ya da her ikisi de bu boş yere çıkan kavgalardan bıkar ve buna bir çözüm bulabilmek isterse, eşler beraberce bir uzmandan yardım almak kaydıyla problemlerin gerçek boyutlarını görüp, aslında sebepsiz yere çıkan kavgaların yıpratıcı etkilerini fark edip daha huzurlu bir şekilde evlerine dönebilirler.

aile-terapi-1

Aslında bir evlilik terapistine gidip, dertleşip içlerini dökmeleri için çiftlerin gerçek bir problem yaşamalarına da gerek yoktur. Evliliğin monotonluğundan ya da aralarındaki ilişkinin sıradanlaşmasından rahatsızlık duyan çiftler de, birbirlerine dertlerini daha açık anlatıp, uzman bir gözden değerlendirme ve bir fikir almak için de evlilik terapistine gidilebilir. Evlilik terapistine gidilmesinin en temel sebebi asılında, eşlerin birbirlerini hala çok sevmeleri ve ilişkilerini daha güzel hale getirmek istemeleridir. Zira aralarında sevgi, saygı ve bir çekim kalmamış olan çiftler zaten evlilik terapistine gitmeyi akıllarından bile geçirmezler.

Hangi Problemlerde Evlilik Terapistine Gitmek İşe Yaramaz?

Eşler arasındaki sevgi, saygı, hoşgörü ve tensel çekimin bittiği durumlarda hiçbir evlilik terapisti o evliliği kurtaramaz. Zira öyle durumda olan çiftlerde düzeltme isteği olmadığından terapiste gitmek gibi bir çaba da olmaz. Evlilik terapisti, bir bakıma eşler arası ilişki uzmanıdır. Yani terapistin bir şey yapabilmesi için öncelikle ortada bir ilişki ve bu ilişkiyi yürütmeye çalışan bireyler olması lazım. Aradaki duygunun bittiği evliliklerde bir olmazın peşine düşüp çırpınmak ve sürdürmeye çalışarak karşılıklı acı çekmek anlamsızdır.

Çocukların Kreşe Alışma Döneminde Nasıl Davranılmalı? adlı makalemizi okudunuz mu ?

1 YORUM

CEVAPLA